Коболєв назвав беззаперечною перемогою угоду з оператором ГТС Словаччини

Голова «Нафтогазу України» Андрій Коболєв назвав беззаперечною перемогою угоду про транзит російського газу до Європи, що його підписала новостворена компанія «Оператор ГТС України» з оператором газотранспортної системи Словаччини.

«Нам таки вдалось прибрати «Газпром» як «супероператора» з головної точки приєднання між Україною та ЄС», – написав він у фейсбуці.

Керівник ОГТСУ Сергій Макогон, зі свого боку, заявив про укладення угоди: «Із завданням впоралися!»

За його словами, головними завданнями було забезпечити неперервність транзиту 1 січня 2020 року, гарантувати використання європейських правил на кордоні, включно з можливістю віртуального реверсу на весь об’єм транзиту, перейти на облік газу в енергетичних одиницях і уникнути негативних фінансових наслідків для українського оператора ГТС.

Раніше 31 грудня ТОВ «Оператор ГТС України» підписало останню міжоператорську угоду, що була необхідна для забезпечення транзиту російського газу до Європи газотранспортною системою України за новим контрактом, що почне діяти 1 січня. Як повідомила компанія, цю угоду підписали у Брюсселі зі словацьким оператором ГТС Eustream. Цей технічний договір про взаємодію (interconnection agreement) укладений за європейськими правилами, мовилося в повідомленні.

«Таким чином, новий український оператор ГТС підписав угоди зі всіма суміжними операторами, а саме – Польщі, Угорщини, Румунії, Молдови, Словаччини і Росії. Наразі створено всі необхідні технічні і правові підстави для успішного старту роботи незалежного Оператора ГТС України і для безперервного продовження транзиту газу через українську ГТС із Росії до європейських країн із 1 січня 2020 року», – повідомила компанія.

30 грудня Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» і російський газовий монополіст «Газпром» підписали контракт на транзит російського газу до Європи з використанням української газотранспортної системи за правилами Європейського союзу на п’ятирічний термін із можливістю продовження. Термін нині чинного контракту збігає вранці 1 січня 2020 року.

Дотепер «Газпром», працюючи за старими контрактами зі словацьким оператором ГТС, бронював значну більшість наявних газотранспортних потужностей на українсько-словацькому кордоні між газовимірювальними станціями в українському Ужгороді і словацькими Вельке-Капушани і Будінце, що є головною точкою постачання газу в Європу через територію України. Це давало російській компанії можливість практично контролювати газові потоки, через що вона отримала назву «супероператора», а також чинити перешкоди фізичному і віртуальному реверсові газу зі Словаччини до України.

Меркель привітала контракт про транзит російського газу

Канцлерка Німеччини Анґела Меркель привітала новий контракт про транзит російського газу територією України, укладений пізно ввечері 30 грудня.

«Я задоволена, що переговори про транзит російського газу через Україну, що тривали півтора року, дійшли нині до успішного завершення. Продовження транзиту газу через Україну після 1 січня 2020 року – добрий і важливий сигнал про гарантію безпеки постачання газу до Європи», – наводить її слова пресслужба німецького уряду.

Раніше підписання контракту привітали також у Європейській комісії.

30 грудня національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» і російський газовий монополіст «Газпром» підписали контракт на транзит російського газу до Європи з використанням української газотранспортної системи на п’ятирічний термін із можливістю продовження. Термін нині чинного контракту збігає вранці 1 січня 2020 року.

Анґела Меркель, яка активно підтримує проєкт «Газпрому» «Північний потік-2», водночас весь час заявляла і про необхідність зберегти транзит російського газу через ГТС України. Тим часом будівництво російського газопроводу, що мав постачати газ до Європи в обхід України і вже збудований приблизно на 90 відсотків, зупинилося через санкції США, дата його можливого поновлення наразі не ясна.

В ЄС привітали підписання контракту на транзит газу між «Нафтогазом» і «Газпромом»

Віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович привітав підписання контракту на транзит газу з використанням української газотранспортної системи між «Нафтогазом України» і російським «Газпромом».

«Високо ціную всю важку роботу і зусилля. Погоджена минулого тижня політична угода між Україною, Росією і Європейською комісією, що забезпечить постійний потік газу в Європу з 1 січня 2020 року, підписана і скріплена печаткою», – написав Шефчович у твітері в ніч на 31 грудня.

Він також привітав міжоператорську угоду між Україною і Словаччиною за сприяння Єврокомісії. «Усі складові для транзиту газу через український маршрут тепер на місці. Чудова новина для енергетичної безпеки Європи», – додав Шефчович.

 

Напередодні виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що українська компанія і російський «Газпром» підписали контракт на транзит газу з використанням української газотранспортної системи за принципом «качай або плати» на п’ять років.

20 грудня представники України, Росії, Євросоюзу, а також компанії «Оператор газотранспортної системи України», «Нафтогазу» та російського «Газпрому» попередньо домовилися зберегти транзит, натомість українська енергетична компанія відмовилася від інших позовів проти російського монополіста.

ФСБ «депортувала» ялтинського блогера Гайворонського на материкову Україну – Чубаров

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявляє, що ялтинський блогер і журналіст Євген Гайворонський, якого раніше вивезли з анексованого Криму в Краснодарський край Росії для «видворення», вже перебуває на материковій частині України.

«Євгена Гайворонського, журналіста, який жив у тимчасово окупованому Криму і під час вторгнення російських військ підтримав дії Росії по захопленню Криму, сьогодні вночі депортовано на материкову частину України. Як повідомив Євген Гайворонський, його, в супроводі співробітників ФСБ і міграційної служби Росії було видворено в районі прикордонного переходу між Росією і Україною Чертково-Мілове (Луганщина – ред.)», – написав Чубаров у фейсбуці вранці 31 грудня.

 

На даний час, за його словами, Гайворонський має бути вже у Бахмуті на Донеччині, звідки він планує їхати до Києва.

Підтвердження цієї інформації з інших джерел наразі немає.

20 грудня підконтрольний Росії Ялтинський міський суд ухвалив рішення про «примусове видворення» Євгена Гайворонського «з території Росії». Після цього його вивезли з анексованого Криму в Краснодарський край Росії.

До цього, 31 жовтня, Гайворонського звинуватили в новому адміністративному правопорушенні за статтею про «образу в інтернеті влади і символів Росії» за пост у соціальній мережі Facebook щодо президента Росії Володимира Путіна.

 

12 листопада підконтрольний Росії міськсуд Ялти вирішив визнати незаконними документи, за якими ялтинському блогеру і журналісту Євгену Гайворонський видали паспорт громадянина Росії.

А до цього підконтрольний Росії Мировий суд Ялти заарештував блогера на 15 діб за звинуваченням в ухилянні від лікування наркозалежності.

Адвокат Олексій Ладін пов’язував арешт Гайворонського з попереднім затриманням активіста в березні 2019 року за підозрою у вживанні наркотичних засобів. Сам блогер назвав «маячнею» звинувачення у вживанні наркотиків.

Volunteers Prepare Colorful Floats for Rose Parade

Volunteers are working around the clock preparing flower-decked floats for the annual Rose Parade, a New Year’s Day tradition. Hundreds of thousands of people line the parade route in Pasadena, California, on Wednesday, and millions more will watch on television.  Mike O’Sullivan reports on the preparations.

Judge Dismisses Impeachment Lawsuit From Ex-White House Aide

A federal judge on Monday dismissed a lawsuit from a former White House official who had challenged a congressional subpoena in the impeachment inquiry involving President Donald Trump.

Charles Kupperman, a former deputy national security adviser, sued in October after being subpoenaed by House Democrats to testify in their impeachment investigation into Trump’s interactions with Ukraine. He had asked a judge to decide whether he had to comply with that subpoena from Congress or with a conflicting directive from the White House that he not testify.

Both the House of Representatives, which withdrew the subpoena, and the Justice Department, which had said it would not prosecute Kupperman for contempt of Congress for failing to appear, had asked the court to dismiss the case as moot.

U.S. District Judge Richard Leon agreed Monday in throwing out the case. He noted that the House had stated explicitly that it would not reissue a subpoena to Kupperman and had not mentioned him by name in an impeachment article this month that accused Trump of obstructing Congress and its investigation.

“This conduct is of course entirely consistent with the repeated representations that counsel for the House has made to this Court,” Leon wrote. “The House clearly has no intention of pursuing Kupperman, and his claims are thus moot.”

FILE – Former National Security Adviser John Bolton gestures while speaking at the Center for Strategic and International Studies in Washington, Sept. 30, 2019.

The lawsuit was closely watched since it was a rare challenge of a congressional subpoena in the impeachment inquiry and because of the potential implications it carried for another witness whose testimony has been highly sought by Democrats: former national security adviser John Bolton.

Kupperman and Bolton have the same lawyer. Bolton was not subpoenaed by the House but, as a senior adviser to the president on matters of national security, had similar arguments at his disposal. Senate Democrats have identified Bolton as among the current and former Trump administration officials they would like to hear from in a trial.

Charles Cooper, a lawyer for Bolton and Kupperman, did not immediately respond to messages seeking comment.

Though Leon said he did not need to resolve Kupperman’s case now, he acknowledged that the conflict could potentially resurface.

“Have no doubt though, should the winds of political fortune shift and the House were to reissue a subpoena to Dr. Kupperman, he will face the same conflicting directives that precipitated this suit,” Leon wrote.

“If so, he will undoubtedly be right back before this Court seeking a solution to a Constitutional dilemma that has long-standing political consequences: balancing Congress’s well-established power to investigate with a President’s need to have a small group of national security advisors who have some form of immunity from compelled congressional testimony,” Leon wrote.
 

Serial Killer Phillip Jablonski Dies on California Death Row

A serial killer whose five victims included two wives has died on California’s death row, authorities said Monday.

Phillip Carl Jablonski, 73, was found unresponsive in his San Quentin State Prison cell on Friday and pronounced dead within minutes. His cause of death is awaiting an autopsy, but he had been assigned a single cell, said corrections department spokeswoman Terri Hardy.

A San Mateo County jury sentenced him to death in 1994 for the first-degree murders of his wife, Carol Spadoni, 46, and her mother, Eva Petersen, 72.

Spadoni had married him while he was in prison for murdering a previous wife in 1978.

It was the latest in what court records say was a long history of violence against multiple women, dating to his trying to kill his first wife in the 1960s. At the time he was an Army sergeant who had served two tours of duty in the Vietnam War before he was discharged in 1969 for a “schizophrenic illness.”

He pleaded guilty to the second-degree murder, assault and attempted rape of his second wife, Melinda Kimball, in 1978.

He was paroled for good behavior in 1990, despite having tried to strangle his mother with a shoelace during a prison visit in 1985.

Authorities said they recovered a cassette tape in which he then described fatally shooting, stabbing and mutilating Spadoni and her mother, and raping her mother after she was dead.

He pleaded not guilty by reason of insanity, but a jury found he was sane at the time.

Jablonski was also implicated in the deaths of two other women that same year, Fathyma Vann of Indio, California, and Margie Rogers of Thompson Springs, Utah.

Vann was attending the same community college as Jablonski at the time. 

Rogers and her husband co-owned a store along Interstate 70 where she was found dead.

Вітренко: «Нафтогаз» і «Газпром» підписали контракт на транзит

«Той факт, що ми підписали контракт на транзит за принципом «качай або плати» на п’ять років – є непересічною подією…»

Sudan Sentences 27 to Death for Torturing, Killing Protester

A court in Sudan on Monday sentenced 27 members of the country’s security forces to death for torturing and killing a detained protester during the uprising against Sudan’s longtime autocrat Omar al-Bashir earlier this year.

The death of protester Ahmed al-Khair, a school teacher, while in detention in February was a key point — and a symbol — in the uprising that eventually led to the military’s ouster of al-Bashir. Monday’s convictions and sentences, which can be appealed, were the first connected to the killings of protesters in the revolt.

FILE – Protesters rally against police violence in Khartoum, Sudan, Sept. 23, 2019.

Last December, the first rally was held in Sudan to protest the soaring cost of bread, marking the beginning of a pro-democracy movement that convulsed the large African country. That led, in April, to the toppling by the military of al-Bashir, and ultimately to the creation of a joint military-civilian Sovereign Council that has committed to rebuilding the country and promises elections in three years.

The anniversary of that protest this month drew teeming crowds to the streets in several cities and towns across the country, with people singing, dancing and carrying flags. A train packed with exuberant demonstrators, clapping and chanting, arrived in the northern city of Atbara, the birthplace of the uprising, from the capital, Khartoum.

Monday’s verdict in the trial of the security forces took place in a court in Omdurman, Khartoum’s twin city, where dozens of protesters had gathered outside the courtroom, demanding justice for al-Khair.

Al-Khair was detained on Jan. 31 in the eastern province of Kassala and was reported dead two days later. His body was taken to a local hospital where his family said it was covered in bruises. At the time, police denied any police wrongdoing and blamed his death on an “illness,” without providing any details.

The court, however, said on Monday that the teacher was beaten and tortured while in detention. The 27 sentenced were policemen who were working in the jail where al-Khair was held or intelligence agents in the region.

FILE – Sudan’s former president Omar Hassan al-Bashir stands guarded inside a cage at the courthouse where he is facing corruption charges, in Khartoum, Sudan, Aug. 19, 2019.

Also this month, a court in Khartoum convicted al-Bashir of money laundering and corruption, sentencing him to two years in a minimum security lockup. The image of the former dictator in a defendant’s cage sent a strong message, on live TV for all of Sudan.

The deposed ruler is under indictment by the International Criminal Court on far more serious charges of war crimes and genocide linked to his brutal suppression of the insurgency in the western province of Darfur in the early 2000s. The military has refused to extradite him to stand trial in The Hague.

Amnesty International and other rights groups have called on the new government to hold security forces accountable for killing scores of people in their efforts to stifle protests against military rule, especially those behind a deadly crackdown on a huge sit-in outside the military headquarters in Khartoum last June.

Since last December, nearly 200 protesters have been killed in Sudan. The government recently appointed independent judges to oversee investigations into the killings, a major achievement for the protest movement.

Sudan is under heavy international and regional pressure to reform. With the economy on the brink, the new government has made it a mission to get Sudan removed from the U.S. list of state sponsors of terrorism so that it can attract badly needed foreign aid.

 

 

До активіста Приходька в СІЗО Сімферополя не пускають священника – адвокат

Заарештованому в анексованому Криму проукраїнському активісту Олегові Приходьку в СІЗО Сімферополя відмовляють у побаченнях зі священником, повідомив кореспондентові проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії адвокат Назім Шейхмамбетов.

За його словами, слідство відмовило в клопотанні двічі.

«Сьогодні мені вдалося відвідати Олега Приходька в СІЗО, ми обговорили з ним хід справи і деталі щодо оскарження деяких позицій. Також мені від Олега Аркадійовича стало відомо, що до нього досі не допустили священника, хоча ми клопотали про таких побаченнях два рази», – розповів Шейхмамбетов.

Коментарі керівництва СІЗО з цього приводу відсутні.

 

Проукраїнський активіст Олег Приходько залишиться під арештом в СІЗО до 10 лютого наступного року, оскільки підконтрольний Росії Верховний суд Криму 25 грудня залишив без задоволення апеляційну скаргу сторони захисту на продовження запобіжного заходу.

Раніше російська служба з фінансового моніторингу внесла кримчанина Олега Приходька в список осіб, причетних до екстремістської діяльності або тероризму.

Приходька затримали 10 жовтня 2019 року. Російська ФСБ звинуватила його в підготовці до терористичного акту і незаконному виготовленні вибухових речовин.

Прокуратура Автономної Республіки Крим почала кримінальне провадження за статтею «незаконне позбавлення волі» через арешт активіста в анексованому Криму.

 

Україна і «Газпром» підписали мирову угоду щодо інвестиційного арбітражу – Мін’юст

Офіційний Київ та російський «Газпром» підписали мирову угоду щодо інвестиційного арбітражу, повідомив заступник міністра юстиції Іван Ліщина.

Він розповів, що про необхідність летіти на переговори дізнався лише напередодні.

 

«Україна та «Газпром» підписують мирову угоду в інвестиційному арбітражі. Подробиць угоди я розкривати не можу, бо вона конфіденційна, але важливо, що Росія відкликає свої вимоги, а ми не порушуємо свого правила не укладати мирових угод в інвестиційних арбітражах за якими Україна мала б сплачувати інвестору будь-яку компенсацію. І, що ще більш важливо, підписання угоди відкриває шлях для укладання довготривалих договорів на транспортування газу між «Нафтогазом» та «Газпромом», яких прагнула Україна», – повідомив він.​

Заступник міністра також оприлюднив фото, на якому видно підписи під документом голови Мін’юсту Дениса Малюськи та заступниці голови правління «Газпрому» Олени Бурмістрової

Ліщина додав, що тепер «залишилося чекати на добрі новини з Відня».

Раніше 30 грудня керівник «Оператора газотранспортної системи» Сергій Макогон повідомив, що Україна завершила чотириденний переговорний марафон із російським «Газпромом» у Відні.

Читайте також: «Нафтогаз»: Україна отримала 2,9 мільярда доларів від «Газпрому»

20 грудня представники України, Росії, Євросоюзу, а також компанії «Оператор газотранспортної системи України», «Нафтогазу» та російського «Газпрому» попередньо домовилися зберегти транзит, натомість українська енергетична компанія відмовилася від інших позовів проти російського монополіста.

27 грудня уряд схвалив підписання мирової угоди з «Газпромом».

Turkey Detains 124 Suspected of Links to IS Group

Police in Turkey detained at least 124 people suspected of links to the Islamic State group, the state-run news agency reported Monday, in an apparent sweep against the militant group ahead of New Year celebrations.

At least 33 foreign nationals were detained in the capital Ankara in a joint operation by anti-terrorism police and the national intelligence agency, according to the Anadolu Agency.  In Istanbul, police raided 31 houses, detaining 24 suspects, including four foreign nationals.

Police conducted simultaneous, pre-dawn raids in the city of Batman, in southeast Turkey, where 22 suspects were detained, it said in a separate report. Raids were also conducted in the cities of Adana, Kayseri, Samsun and Bursa where 45 people, including six foreign nationals were detained.

Anadolu said the IS suspects apprehended in Ankara were from Iraq, Syria and Morocco. Police were searching for some 17 other suspects, the report said.

The country was hit by a wave of attacks in 2015 and 2016 blamed on IS and Kurdish militants that killed over 300 people.

The IS group also claimed responsibility for an attack at an Istanbul nightclub during New Year celebrations in the early hours of 2017. The attack killed 39 people, most of them foreigners.

Meanwhile, Turkey deported a total of 778 IS or other jihadists back to their home countries in 2019, Interior Minister Suleyman Soylu said Sunday.

Turkey has stepped up its efforts to expel foreign fighters back to their countries of origin in recent months, accusing many European countries of not taking responsibility for their nationals and saying Turkey was “not a hotel” for foreign fighters.

 

 

North Korea May Force Trump to Change Course in 2020

U.S. President Donald Trump regularly says his relationship with North Korean leader Kim Jong Un remains positive. But Trump may soon have little choice but to change his approach toward Kim, who within days may unveil a new, hardline policy toward the United States. 

Kim, who has given the U.S. an end-of-year deadline for nuclear talks, is set to deliver a New Year’s Day speech that may give major clues about North Korea’s direction in 2020. Kim is also presiding over a symbolically important meeting of the country’s ruling party this week.

While no one is sure what Kim will announce – there is always a possibility of a last-minute breakthrough in talks – North Korea has strongly hinted it will raise pressure on Trump in the new year, and Kim has vowed to take his country a “new way” if talks with the United States don’t advance.

Over the past several months, North Korea has threatened to resume intercontinental ballistic missile tests or other major provocations, even warning of an unspecified “Christmas gift” to the U.S. that so far remains undelivered. 

Trump has shown an unusual tolerance for North Korean provocations, at least by the standards of other recent U.S. presidents. But as evidence mounts that Trump’s personal outreach to Kim is not leading to progress in nuclear talks, many Trump critics and allies are calling for him to change course.
 
“From no angle – policy or political – does it make sense for Trump to keep things as they are,” said Rebecca Heinrichs, who focuses on nuclear deterrence and missile defense at the conservative Hudson Institute. 

The apparent launching of projectiles that, according to military officials in Japan and South Korea, landed in the sea between…
This undated picture released by North Korea’s Central News Agency on Oct. 31, 2019, purportedly shows the launch of projectiles that landed in the sea between the Korean Peninsula and Japan.

Change how?

The question is whether Trump should become more or less conciliatory.

Heinrichs, who has defended aspects of Trump’s unorthodox outreach to Kim, says the United States should expand sanctions on North Korea and reinstate U.S.-South Korea military exercises, which were scaled back to preserve the talks.

“In the course of giving Kim diplomatic space, sanctions enforcement and readiness with regional allies have slipped while Kim’s nuclear program and image have improved,” she says.

“The whole approach is on the thinnest ice.”

Another ideological camp prefers a less aggressive approach. They say there’s no evidence sanctions will convince Kim to give up his nuclear program, but will only further raise tensions.

Instead, Trump should work toward an interim deal, in which the United States offers limited sanctions relief, a formal suspension of military exercises, or both, possibly in exchange for a permanent moratorium on North Korean ICBM and nuclear tests, said Joshua Pollack, a North Korea researcher at the Middlebury Institute of International Studies.

“We’ve repeatedly suspended combined military exercises in South Korea, so why not finally put them on the table?” asks Pollack. “Then the two sides could take their time in talks.”

It’s not clear North Korea would accept an interim agreement. The country’s ambassador to the United Nations earlier this month declared that denuclearization is off the negotiating table and that talks with the United States are no longer needed. 

South Korean marine's amphibious assault vehicles sail to shores in a smoke screen for landing during the U.S.-South Korea joint landing military exercises as a part of the annual joint military exercise Foal Eagle between South Korea and the United
FILE – South Korean amphibious assault vehicles participate in a 2015 U.S.-South Korea joint military exercise.

Trump downplays threats

There’s also not much evidence Trump is committed to drastic change in either direction.

Trump has rarely discussed North Korea in recent months, and when he has, it’s mainly been to stress his good relationship with Kim.

Asked about North Korea’s threat to deliver a “Christmas gift” to the U.S., Trump responded: “Maybe it’s a present where he sends me a beautiful vase as opposed to a missile test.”

Trump refused to criticize North Korea as it conducted 13 rounds of short-range missile tests in 2019, though the launches violated U.N. Security Council resolutions and threatened U.S. troops and allies in the region.

For Trump, North Korean provocations are potentially embarrassing, in part because he has already claimed to have solved the problem.

After their first meeting in Singapore, Trump said he knew “for a fact” that Kim would return home and start a process that would “make a lot of people very happy and very safe.”

“There is no longer a Nuclear Threat from North Korea,” Trump tweeted while returning from the summit.

U.S. officials, including Trump, have also repeatedly insisted that Kim agreed in Singapore to give up his nuclear weapons, though in reality the joint statement referenced the “complete denuclearization of the Korean Peninsula” – a much vaguer description that indicates unspecified concessions from each side.

By one estimate, North Korea has produced material for about 10 more nuclear bombs since Singapore, meaning it now has enough for around 40 total bombs.

A view of what researchers of Beyond Parallel, a CSIS project, describe as specialized rail cars at the Yongbyon Nuclear Research Center in North Pyongan Province, North Korea, in this commercial satellite image taken April 12, 2019 and released Apri...
A view of what researchers of Beyond Parallel, a CSIS project, describe as specialized rail cars at the Yongbyon Nuclear Research Center in North Pyongan Province, North Korea, in this commercial satellite image taken April 12, 2019.

Would Trump admit defeat?

But Heinrichs insists it’s not too late for Trump to modify his North Korea policy, and that doing so doesn’t have to be a great political embarrassment.

“I don’t think he needs to or will say the approach failed,” Heinrichs says. “It’s more likely he’ll blame Kim and the previous (U.S.) administrations for passing along the compounding problem.”

Whereas Trump’s comments about Kim have been widely mocked in Washington for being contradictory or inaccurate, Heinrichs sees it differently. Such comments, she says, are an attempt to flatter Kim – essentially to soften him up for a big agreement. And Trump’s approach, she says, could easily be reversed. 

“Any other president would have a hard time going from ‘fire and fury’ to nice letters to a return to max pressure…I don’t think it would be as much of a challenge for Trump,” Heinrichs said. 

“He seems to be immune to the pressure of convention. Sometimes that creates rare openings for good things and sometimes it results in enormous headaches,” she added. 

 North Korean leader Kim Jong Un reads a letter from U.S. President Donald Trump, in Pyongyang, North Korea, in this picture released by North Korea's Korean Central News Agency, June 22, 2019.
North Korean leader Kim Jong Un reads a letter from U.S. President Donald Trump, in Pyongyang, North Korea, in this picture released by North Korea’s Korean Central News Agency, June 22, 2019.

A bullet-point win? 

Others say Trump, a former reality television star and self-styled master negotiator, appears to be looking for a legacy-defining win on North Korea and won’t easily change course. 

“Absolutely he can’t admit failure,” said Pollack. “But he can spin it away.” 

According to Gwenda Blair, a Trump family biographer who has followed Trump’s real estate and other deals for decades, Trump has often prematurely declared victory or attempted deals even when victory is impossible.

“He wants to be able to do something that’s like a moonshot,” said Blair.

For Blair, Trump’s desire to reach a nuclear deal with North Korea – which has eluded U.S. diplomats for decades – is much like Trump’s recently declared wish to buy Greenland.

“This would be adding the biggest thing since Alaska,” she says. “But no one was interested in selling.”

So what will Trump do if Kim never agrees to denuclearize? Trump himself foreshadowed such a scenario in his post-summit press conference in Singapore.

“Honestly, I think he’s going to do these things. I may be wrong. I mean, I may stand before you in six months and say, ‘Hey, I was wrong,'” Trump said, before adding: “I don’t know that I’ll ever admit that, but I’ll find some kind of excuse.”

Міноборони закликає не турбувати звільнених із полону військових під час реабілітації

Міністерство оборони України закликає журналістів, волонтерів і небайдужих громадян не турбувати військових, звільнених із полону підтримуваних Росією угруповань «ЛДНР», під час надання їм первинної допомоги і реабілітації.

У Міноборони наголосили, що наразі доступ до них надали лише родичам і медичному персоналу.

«Лікування звільнених бійців потребує професійного підходу і спокою. Військовий шпиталь повністю забезпечений усім необхідним для професійної допомоги пацієнтам. Керівництво військової медичної установи перебуває в постійній комунікації з бійцями та їхніми родичами, забезпечуючи усі необхідні їхні потреби», – йдеться в заяві.

 

«Вкотре звертаємося до журналістів, волонтерів і небайдужих громадян поважати право на лікування і не турбувати наших героїв і медперсонал, надавши можливість професійним військовим медикам робити свою роботу», – додали в пресслужбі Міноборони.

Серед 76 громадян України, які 29 грудня повернулися з полону – 12 військовослужбовців.

 

ОП: Зеленський у «Борисполі» зустрічає літак зі звільненими в рамках обміну на Донбасі

Президент України Володимир Зеленський перебуває в аеропорту «Бориспіль», куди має прибути літак із 76 звільненими в рамках обміну на Донбасі громадянами України, повідомляє Офіс президента.

«Тим часом, Володимир Зеленський уже в аеропорту «Бориспіль». Очікуючи на літак зі звільненими українцями, президент України спілкується з їхніми родинами», – йдеться в повідомленні ОП у фейсбуці.

Як очікують, літак прибуде до аеропорту найближчим часом.

Всього в рамках обміну, що відбувся 29 грудня, підтримувані Росією угруповання «ДНР» і «ЛНР» видали Україні 76 людей: 12 військових і 64 цивільних.

Серед тих, хто був у списку на видачу з України (всього 127 осіб), – п’ятеро колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілі людей на Майдані в 2014 році, а також обвинувачені в теракті в Харкові 2015 року, яких засудили до довічного ув’язнення.

 

US: Military Strikes Target Militia in Deadly Iraq Attack

The U.S. carried out military strikes in Iraq and Syria targeting a militia blamed for an attack that killed an American contractor, a Defense Department spokesman said Sunday.

U.S. forces conducted “precision defensive strikes” against five sites of Kataeb Hezbollah, or Hezbollah Brigades, an Iran-backed Iraqi militia, spokesman Jonathan Hoffman said in a statement.

The U.S. blames the militia for a rocket barrage Friday that killed a U.S. defense contractor at a military compound near Kirkuk, in northern Iraq.

Officials said attackers fired as many as 30 rockets in Friday’s assault.

The Defense Department gave no details immediately on how the strikes were conducted. It said the U.S. hit three of the militia’s sites in Iraq and two in Syria, including weapon caches and the militia’s command and control bases.

Hoffman said the U.S. strikes will weaken the group’s ability to carry out future attacks on Americans and their Iraqi government allies.

Iraq’s Hezbollah Brigades, a separate force from the Lebanese group Hezbollah, operate under the umbrella of the state-sanctioned militias known collectively as the Popular Mobilization Forces. Many of them are supported by Iran.

A senior member of the Popular Mobilization Forces, who spoke on condition of anonymity because he was not authorized to speak to the news media, said at at least 12 fighters with the Hezbollah Brigades had died in U.S. strikes along the Iraq and Syria border. His account could not immediately be independently confirmed.

 

 

Посол Британії: Москва має звільнити всіх українських політв’язнів, утримуваних у Росії й Криму

Посол Великої Британії Мелінди Сіммонс привітала «довгоочікуване повернення українців, утримуваних в ОРДЛО».

«Президенту Зеленському довелося ухвалювати важкі рішення задля виконання умов угоди досягнутої на саміті Н4 і повернення їх додому. Тепер Росія мусить звільнити усіх українських політв’язнів, які утримуються в РФ та Криму», – написала вона у твітері.

 

Посол наголосила на важливості здійснення правосуддя стосовно тих, хто винен у тяжких злочинах, «включаючи насильство щодо протестувальників на Майдані та вибух у Харкові у 2015 році».

Всього в рамках обміну, що відбувся 29 грудня, підтримувані Росією угруповання «ДНР» і «ЛНР» видали Україні 76 людей: 12 військових і 64 цивільних.

Серед тих, хто був у списку на видачу з України, – п’ятеро колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілі людей на Майдані в 2014 році, а також обвинувачені в теракті в Харкові 2015 року, яких засудили до довічного ув’язнення.

 

 

White House: Lots of ‘Tools’ to Respond to Potential North Korea Missile Test

White House national security adviser Robert O’Brien said Sunday he did not want to speculate about North Korea and its threat of “Christmas gift,” but added the U.S. would be “very disappointed” if Pyongyang tested a long-range or nuclear missile.

During an interview with ABC’s “This Week,” O’Brien said the country would take appropriate action as a leading military and economic power if North Korea went ahead with such a test.

O’Brien added Washington has many “tools in its tool kit” to respond.

North Korean leader Kim Jong Un speaks during the 5th Plenary Meeting of the 7th Central Committee of the Workers’ Party of Korea (WPK) in this undated photo released on Dec. 28, 2019 by North Korean Central News Agency (KCNA).

“We’ll reserve judgment but the United States will take action as we do in these situations,” he said. “If Kim Jong Un takes that approach we’ll be extraordinarily disappointed and we’ll demonstrate that disappointment.”

North Korea had warned of a “Christmas gift” if the U.S. didn’t meet an end of year deadline to soften its stance on nuclear talks that have been stalled since February

U.S.  officials  have been on alert for a potential long-range missile test since the North Korean warning.  

Though Christmas holiday has passed and North Korea did not deliver the so-called “Christmas gift” to the United States,  U.S.-North Korea tensions appear far from resolved.

North Korea’s nuclear program was the “most difficult challenge in the world” when President Donald Trump took office in January 2017, O’Brien told ABC News.

He also suggested that Trump’s strategy of “face-to-face” diplomacy may have forced North Korean leader Kim Jong Un to reconsider.

Talks about North Korea’s denuclearization have been largely deadlocked since a second summit between Trump and North Korean leader Kim Jong Un in Hanoi collapsed at the start of this year.

 

 

 

Кримських полонених включать у наступний етап звільнення – представництво президента в АРК

Політичні в’язні, що перебувають на території Росії й анексованого нею Криму, будуть включені в наступний етап звільнення утримуваних осіб, заявляє Представництво президента України в Автономній Республіці Крим.

«Протягом останніх кількох днів звучали питання щодо звільнення політичних бранців, що перебувають на території окупованого Криму та РФ. Можемо впевнено заявити, що робота зі звільнення триває – сьогодні відбувся перший етап, анонсований президентом України, на черзі наступні кроки. Кримські полонені будуть включені до наступного етапу звільнення. Жоден громадянин України, кримський татарин чи українець, не забутий. Боротьба за кожного нашого громадянина продовжується», – йдеться в повідомленні представництва у фейсбуці.

 

Всього в рамках обміну, що відбувся 29 грудня, підтримувані Росією угруповання «ДНР» і «ЛНР» видали Україні 76 людей: 12 військових і 64 цивільних.

18 грудня Служба безпеки України у відповідь на запит Радіо Свобода повідомила, що всього в полоні підтримуваних Росією бойовиків на Донбасі перебувають 250 осіб.

 

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова раніше повідомляла, що в ув’язненні в Росії залишаються 113 громадян України, із них – 89 кримських татар.

Kremlin: Putin Thanks Trump for Help Thwarting Terrorist Act

The Kremlin says Russian President Vladimir Putin, in a telephone conversation initiated by the Russian side, has thanked U.S. President Donald Trump “for information transmitted via the special services that helped prevent the commission of terrorist acts in Russia.”

There was no immediate confirmation from the U.S. side.

The call also reportedly included discussion of “a set of issues of mutual interest,” according to the official Kremlin website.

Both leaders, Putin’s office said, agreed “to continue bilateral cooperation in the fight against terrorism.”

No other details were provided.