Зеленський пропонує законодавчо закріпити спецдільниці для військових

Президент України Володимир Зеленський пропонує законодавчо закріпити створення спецдільниць для голосування в місцях тимчасової дислокації військових частин. В Адміністрації президента повідомили, що він вніс до Верховної Ради як невідкладний законопроект «Про внесення змін до закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо забезпечення виборчих прав військовослужбовців».

Згідно з повідомленням, документ пропонує закріпити в законі положення щодо можливості утворення у виняткових випадках Центральною виборчою комісією за поданням Міністерства оборони України спеціальних виборчих дільниць у місцях тимчасової дислокації військових частин (підрозділів, органів) Збройних сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які виконують завдання за призначенням поза межами місць постійної дислокації.

В АП підкреслили, що йдеться насамперед про тих, хто виконує завдання за призначенням в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях.

23 травня набрав чинності указ президента України Володимира Зеленського, який достроково припинив повноваження парламенту восьмого скликання та призначив вибори на 21 липня. Аргументуючи своє рішення, Зеленський заявляв, що коаліції у Верховній Раді не існувало з 2016 року. Цей указ Зеленського вже оскаржили у Верховному суді.

Джемілєв обговорить із Зеленським кандидатуру уповноваженого з питань кримськотатарського народу

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв заявив виданню QHA media, що обговорить із президентом України Володимиром Зеленським кандидатуру уповноваженого з питань кримськотатарського народу.

«У нас планується зустріч із Зеленським, але дата ще не визначена. Після цієї зустрічі ми будемо визначатися, кого рекомендувати на уповноваженого. Я вважаю, що уповноважений при президенті з питань кримськотатарського народу бажано, щоб був, але не обов’язково це повинен бути я. Меджліс визначить, кого рекомендувати. Я б хотів, щоб призначали когось більш молодого, бо ми вже старі, як мамонти», – сказав Джемілєв.

Крім того, він розповів, чи братиме участь у виборах до Верховної Ради.

П’ятий президент України Петро Порошенко запровадив посаду уповноваженого президента у справах кримськотатарського народу в серпні 2014 року. На цю посаду був призначений Джемілєв. 18 травня 2019 року Порошенко підписав указ про увільнення Джемілєва від виконання обов’язків уповноваженого.

Адвокат затриманого в Будапешті українського капітана заявив про поспішність дій правоохоронців

Адвокат затриманого через аварію на Дунаї 29 травня 64-річного українця, капітана великого пасажирського судна Viking Sigyn Балаж М.Тоут вважає, що арешт і допит українця, у котрого за плечима 44-річний стаж плавання на різноманітних суднах річкового флоту, зроблені передчасно, оскільки ще не готова експертиза фахівців. Він також озвучив заяву українця про те, що «Вікінґ» не порушував жодних правил судноплавання.

«Існує дуже багато відео. Я особисто бачив їх чимало. Припускаю, що ці відеозаписи бачили і слідчі. Ми вважаємо, що повинна бути бодай попередня експертиза. А бачення подій слідством зараз є не більше, ніж теорія», – заявив адвокат 31 травня.

Заарештований український капітан вже скористався своїм правом і написав скаргу на дії угорських правоохоронців щодо взяття його під варту як підозрюваного.

За словами адвоката, під час допиту затриманий 64-річний одесит детально розказав, як відбувалися події 29 травня перед будапештським мостом Марґіт на Дунаї.

«Одразу після зіткнення з прогулянковим катером «Русалка», наскільки це дозволяли умови річкової повені, пасажирське судно «Вікінґ» зупинилося. Подали сигнал про зіткнення, відтак, за узгодженням із владою, визначилися з місцем стоянки», – повідомив Балаж М.Тоут.

Адвокат сказав, що його клієнта дуже надломила новина про те, скільки людей загинуло в аварії і що він попросив переказати через юриста свої співчуття сім’ям загиблих.

31 травня на місці події побували Петер Сійярто, керівник МЗС Угорщини, зі своєю південно-корейською колегою Кан Ген Хва. Разом із нею прилетіли також семеро членів родин загиблих. Корейська сторона висловила готовність надати угорцям всю необхідну фахово-технічну допомогу для віднайдення зниклих пасажирів.

«Ми не заспокоїмося доти, доки не буде знайдено останнього зниклого. Нас не покине надія», – зазначила міністр закордонних справ Південної Кореї.

За словами Петера Сійярто, зараз у пошуку задіяні сотні людей. Однак він зауважив, що треба налаштуватися на тривалі пошуки через украй несприятливі погодні умови та повінь на Дунаї. Він пообіцяв, що угорська влада буде намагатися з’ясувати усі причини, які призвели до аварії 29 травня.

Пізно ввечері 29 травня перед мостом Марґіт на Дунаї зіштовхнулися два річкові судна. Менший річковий пароплав «Русалка» з 35-ма особами на борту (капітаном судна і матросом (обоє угорці), а також 33 пасажирами з Південної Кореї) від зіткнення з великим прогулянковим судном «Вікінґ» дуже швидко затонув – буквально за 7 секунд. Вижили семеро громадян Південної Кореї. Сімох пасажирів знайшли вже мертвими за три кілометри від мосту Ладьманьоші у Будапешті.

Пошуки 21 зниклого пасажира тривають і досі. Через стрімку течію, яка сягне свого піку, за прогнозами гідрологів, 1 червня, погану видимість і повінь на Дунаї водолази не можуть ретельно обстежити виявлене за допомогою сонарів затоплене судно. Австрія запропонувала Угорщині допомогу фахівцями та спеціальною технікою. У Будапешті також перебуває і підрозділ рятувальників з військовими водолазами з Південної Кореї.

У Київ прибула тимчасово повірена в справах США

Тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін прибула до Києва, повідомляє американське посольство. Вона виконуватиме обов’язки посла доти, поки не буде призначений новий голова диппредставництва.

«Крістіна Квін прибула до посольства США в Україні на посаду тимчасово повіреного у справах США у травні 2019 року. З 2013 року до квітня 2019 року пані Квін працювала на посаді виконувача обов’язків заступника голови місії/ міністра-радника з економічних питань у посольстві США в Парижі. Перед тим Крістіна працювала на посаді виконувача обов’язків заступника голови місії та радника з економічних питань у посольстві США в Бангкоку, Таїланді; радника з економічних питань у посольстві США в Лондоні; директора з питань Європейського союзу, України і Білорусі в Раді національної безпеки у Виконавчому апараті президента», – йдеться в повідомленні на сайті посольства.

Крістіна Квін також працювала у посольстві США в Росії, у місії США в ЄС у Брюселі, в посольстві США на Філіпінах. У Державному департаменті США у Вашингтоні вона працювала над питаннями відносин з Європейським союзом та двосторонніх відносин зі Словенією.

У посольстві США додали, що Крістіна Квін прибула до Києва 28 травня.

Читайте також: Від’їзд посла США з України: які причини і хто її замінить?

20 травня посол США Марі Йованович завершила роботу на цій посаді – більш як за два місяці до терміну планованого завершення її каденції. У Держдепартаменті заявили, що заміна посла США є «плановою».

Водночас провідні конгресмени-демократи висловлювали думку, що достроковий від’їзд посла США в Україні Марі Йованович може бути політично мотивованим кроком з боку адміністрації президента Дональда Трампа.

 

Зеленський змінив склад РНБО

Президент України Володимир Зеленський затвердив новий склад Ради національної безпеки й оборони України. Відповідний указ оприлюднений 31 травня на сайті голови держави.

Згідно з документом, очолює РНБО президент Зеленський, секретарем є Олександр Данилюк.

До складу РНБО також увійшли: перший заступник голови Служби безпеки України – начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України Іван Баканов, голова Адміністрації президента Андрій Богдан, міністр фінансів Оксана Маркарова, заступники голови АП Вадим Пристайко і Руслан Рябошапка, начальник Генштабу Збройних сил України Руслан Хомчак.

Читайте також: Нові кадри Володимира Зеленського (довідкова інформація)

Зеленський також розпорядився вивести зі складу Ради національної безпеки і оборони екс-голову Адміністрації президента Ігоря Райніна, екс-секретаря РНБО Олександра Турчинова, колишнього начальника Генштабу Віктора Муженка і міністра інформаційної політики України Юрія Стеця.

Указ набуває чинності з дня опублікування.

29 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що скликає засідання Ради національної безпеки і оборони, щоб обговорити проблеми вугільної галузі. Орієнтовно засідання може відбутися у п’ятницю, 31 травня.

US Secretary of State Discusses Iran with German Officials

In his first visit to Germany as the U.S. Secretary of State, Mike Pompeo is meeting Friday with German Chancellor Angela Merkel in Berlin.

Earlier, speaking to reporters at a joint press conference with his German counterpart Heiko Maas after their meeting, Pompeo said that Washington would not stand in the way of INSTEX, a system Europeans are developing to protect companies from American sanctions if they deal with Iran.

The system is intended to process payment regarding legal businesses, from medicines to aid services and other goods, which are permitted under sanctions regimen.

INSTEX is not yet up and running, but Europeans hope to have it functioning by this summer.

Maas said that even though the U.S. had withdrawn from the Iran agreement, known as the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), its goal remained the same.

Pompeo’s stop in Berlin makes up for a visit that he abruptly called off in early May to fly to Iraq. It is the first of his four-nation European trip, during which he also will visit Switzerland and the Netherlands before joining President Donald Trump on his state visit to Britain.

Петро Порошенко очолив «Європейську солідарність»

Петра Порошенка обрали головою партії «Європейська солідарність». Таке рішення ухвалили члени партії на з’їзді 31 травня.

Порошенко донедавна був почесним лідером партії, однак партійний квиток отримав тільки напередодні, 30 травня. У своєм виступі він нагадав, що «Європейська солідарність» – це колишній «Блок Петра Порошенка», який свого часу утворив парламентську коаліцію після виборів до Верховної Ради 2014 року.​

«Це велика честь для мене – очолити політичну силу, яка п’ять років тому не побоялася взяти на себе надзвичайно важкий хрест, велику відповідальність, відповідальність за порятунок країни, що опинилася на самому краю безодні», – заявив він.

Читайте також: Саакашвілі потрібні в Україні не пенсія і не борщ – Дронова​

Порошенко анонсував, що список, із яким партія братиме участь у парламентських виборах, буде затверджений на наступному етапі з’їзду, що відбудеться «приблизно за тиждень».

«Країна точно має побачити в ньому нові обличчя, свіжу кров. Частина членів команди (ви, напевно, чули) вже заявили про те, що не претендують на місця в списку, щоб звільнити простір для нових кандидатів. Але наголошую, що люди з досвідом, всупереч моді, в парламенті також потрібні», – сказав новообраний лідер партії.

Читайте також: Депутати від «Народного фронту» будуть балотуватися в Раду за мажоритарними округами – Бурбак​

У своїй промові він неодноразово підкреслив, що його політична сила працюватиме над збереженням євроінтеграційного курсу України.

«Громадяни України можуть розраховувати на Європейську солідарність як на партію, що гарантує шлях до членства в Євросоюзі та НАТО, яка сама ніколи не зверне з цього шляху. І іншим не дамо звернути, нехай чують», – зазначив він.

24 травня в Україні розпочалася виборча кампанія до Верховної Ради. 23 травня був опублікований і набрав чинності указ президента України Володимира Зеленського, який достроково припинив повноваження парламенту восьмого скликання та призначив вибори на 21 липня.

Hungarian Rescue Crews to Raise Tourist Boat from River

Rescue crews in Budapest Friday are working to raise a sightseeing boat from the bottom of the Danube River, while searching for 21 people still missing after a cruise ship collided with the smaller tour boat late Wednesday.

Seven people are confirmed dead and seven have been rescued All but two people on the boat were South Korean tourists.

Hungary’s state TV reported that all rescued people have been released from the hospital except one who is being treated for broken ribs.

Hungarian police arrested the Ukrainian captain of the Viking cruise ship, identifying him as Yuriy C.

Police say he is suspected of “endangering waterborne traffic resulting in multiple deaths.”

Investigators say the Viking ship and the tour boat, Mermaid, were sailing side-by-side on the Danube in central Budapest when both vessels arrived at pillars under the Margit Bridge.

The Mermaid turned in front of the Viking ship which struck the boat and capsized it. Police say the Mermaid sank in just seven seconds, giving passengers and two Hungarian crew members almost no time to get to safety.

Hungarian rescuers say heavy rain and the Danube’s strong currents are hampering their efforts. They have extended their search downriver into Serbia.

Hungary’s Prime Minister Viktor Orban said the boat accident was “shocking,” and asked authorities to conduct a thorough investigation into the accident.

South Korean President Moon Jae-in has sent a delegation of Korean officials and experts to Budapest to help.

Pomp and Protests: Trump’s State Visit to Britain

U.S. President Donald Trump will be in Britain June 3 on a state visit by invitation of Queen Elizabeth II and participate in events commemorating the 75th anniversary of D-Day.

This will be the second time Trump has gone to Britain since taking office, after a working visit in July of last year.

A state visit involves more pomp and pageantry, and the host country pays the costs. An invitation was extended after Trump took office but was delayed for a number of reasons, including security.

“There is an enormous controversy surrounding a state visit for Donald Trump,” said Charles Kupchan, senior fellow at the Council on Foreign Relations. The biggest news of the visit is that it’s happening, he said. “It was on again off again, on again off again.”

Trump will take part in the 75th anniversary of the D-Day invasion, in which 150,000 Allied troops pushed German forces from France. He will attend events in Portsmouth, and in Normandy, France, alongside French President Emanuel Macron.

The president will attend a state banquet at Buckingham Palace and cultural engagements with members of the Royal Family.

​May resigns after Trump leaves

Trump is scheduled to hold a bilateral meeting with Prime Minister Theresa May, who is resigning June 7, two days after Trump departs, over failure to reach a deal on Britain’s exit from the European Union.

Trump, a Brexit supporter, has in the past criticized May’s handling of the issue. He has in some ways reached out to the Brexiteers, Kupchan said, and told May at one point that “she’s not firm enough, she’s not getting out quickly enough, and completely enough.”

Still with May having recently announced her resignation, the expectation is that Trump would speak highly of her in his public appearances with her and wish her all the best, said Jacob Parakilas, an analyst at the Chatham House in London. But he added that there’s not much depth to the relationship. 

“I don’t think the two of them see eye-to-eye or have pretty strong personal bond,” he said.

​Meeting with Johnson or Farage?

On Thursday, days before his departure, Trump said he may meet with Boris Johnson and Nigel Farage, pro-Brexit politicians seeking to replace May.

“It’s not my business to support people. But I have a lot of respect for both of those men,” Trump said.

On a briefing call to reporters, a White House senior official would not confirm whether such a meeting would take place.

 

WATCH: Pomp and Protests in Store for Trump on State Visit to Britain

​Trade, Brexit, Iran and China

Trump and May could still discuss major issues related to the current U.S.-U.K. relationship, including negotiations on a trade agreement.

The U.K. is keen to begin bilateral trade conversations with the U.S., said Kupchan, as it anticipates no longer being part of the EU.

Kupchan said the president will want an update on where things stand with Brexit. Although that may not be a very long conversation because “the balls are still up in the air,” he said.

Officials are also expected to discuss how to deal with Chinese investments and Huawei in particular, said Parakilas. He said the U.S. has taken a much more hard-line approach than the U.K. on this issue as well as on confronting Iran, which the U.S. under the Trump administration has much more appetite for, than either the U.K. or France.

​‘Trump Baby’ to appear again

Last year more than a 100,000 people protested in London and elsewhere in Britain. This year organizers say they expect similar numbers, protesting against Trump’s policies including immigration and climate change.

“Trump Baby,” the giant balloon depicting the president as an angry infant, is expected to make another appearance. Matt Bonner, the artist behind the giant inflatable said he would let it fly again if a crowdfunding campaign can raise $38,000 (30,000 pounds) for groups backing causes from climate action to women’s rights.

Last year London Mayor Sadiq Khan gave permission for the 6-meter tall balloon to fly above Parliament Square in London during Trump’s visit, provoking the president’s anger, who said it was an insult to the leader of Britain’s closest ally.

The senior administration official said that the White House is not concerned about the planned protests. 

“We haven’t talked about this at all,” she said.

Очільник «Кварталу» заявив, що Зеленський буде отримувати роялті за вже вироблені продукти

Президент України Володимир Зеленський буде отримувати роялті за вже вироблені продукти студії «Квартал 95», заявив співвласник «Кварталу» Борис Шефір в інтерв’ю виданню «Детектор медіа».

«Весь прибуток від продукту, який ми виробляємо, буде між нами розділений у рівних частинах. Цей процес потребує доопрацювання. Грубо кажучи, він отримує дохід у вигляді роялті від продажу бібліотеки по тих фільмах, які купують у всьому світі. Зарплата президента становить десь 30 тисяч гривень, по-моєму. Володя – забезпечена людина, він цього не приховував, показав свою декларацію. Але відмовлятися від роялті за продукти, які були створені за 15 років «Кварталу», він не буде. Усе чесно», – сказав Шефір.

Він додав, що Зеленський не буде отримувати зарплату у «Кварталі» під час роботи президентом.

За словами Шефіра, Зеленському можуть повернути його частку в студії «Квартал 95» після завершення роботи на посаді президента України.

«Звичайно, якщо він захоче», – сказав Шефір у відповідь на питання, чи збирається він повернути Зеленському частку в бізнесі через п’ять років.

Він заявив, що наразі це рішення не оформлене юридично.

«Однак думки про майбутні домовленості є в планах. Між нами нема недовіри», – зазначив Шефір.

Актор та співвласник студії «Квартал 95» Володимир Зеленський був обраний президентом України у другому турі виборів глави держави. 20 травня відбулася його інавгурація.

Suspect in Lyon Explosion Claims Ties to Islamic State Group

A man arrested for a bombing outside a bakery in Lyon, France, last week that injured 13 people has told investigators that he had pledged allegiance to the Islamic State group.

A judicial official said Thursday that the suspect claimed to have acted in the name of IS. The group has not issued a public claim of responsibility for last Friday’s explosion in France’s third-largest city. The official was not authorized to be publicly named.

The suspect was identified as Mohamed Hichem M. His parents and brother were also detained, but the Paris prosecutor’s office said they were released Thursday without charge.

Mohamed Hichem M. remains in custody as part of an investigation into attempted murder in relation with a terrorist undertaking. His specific motives remain unclear.

France has seen sporadic attacks in recent years, some by Islamic extremists.

Конституційний суд 4 червня розгляне указ Зеленського про дострокові вибори

Конституційне подання 62 народних депутатів розгляне Велика палата КСУ

Новим членом Нацради з питань ТБ і радіомовлення став керівник каналу, що належить Ахметову

Членом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення за квотою Верховної Ради України 30 березня призначений Максим Онопрієнко, директор Запорізької незалежної телерадіокомпанії «ТВ-5», що належить комбінату «Запоріжсталь», основним власником якого є Рінат Ахметов.

Під час голосування у Верховній Раді за кандидатуру Максима Онопрієнка свої голоси віддали 233 народних депутати.

Максим Онопрієнко (1980 року народження) у медіасфері працює з 2002 року. У 2005го працював над проектами для телеканалів СТБ, ТРК «Україна», ICTV, 5 канал. Згодом займався незалежним кіновиробництвом. У 2013-2014 роках – виконавчий продюсер запорізького регіонального цифрового телеканалу ВПТВ (ПрАТ «Медіагруп Нові проекти»), який видання «Наші гроші»  та Media Sapiens пов’язували з оточенням Артема Пшонки. З серпня 2014 року Максим Онопрієнко керував Запорізькою незалежною телерадіокомпанією «ТВ-5».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», регуляторний орган у сфері ЗМІ складається з восьми осіб. Четверо із них призначаються ­Верховною Радою України, іще четверо ­– президентом.

Telecoms Giant EE Launches Britain’s First 5G Services

British mobile phone operator EE on Thursday became the first in the country to launch a high-speed 5G service, but without smartphones from controversial Chinese technology giant Huawei.

EE, which is a division of British telecoms giant BT, has launched 5G in six major cities comprising Belfast, Birmingham, Cardiff, Edinburgh, London and Manchester — and more hubs will follow.

“From today, the U.K. will be able to discover 5G for the first time thanks to EE,” it announced in a statement, after an official launch featuring a performance from chart-topping grime act Stormzy on a boat on London’s River Thames.

Next-generation 5G mobile networks offer almost instantaneous data transfer that will become the nervous system of Europe’s economy in strategic sectors like energy, transport, banking and health care.

EE had announced last week that it would make its 5G network available to the public — but would not sell Huawei’s first 5G phone, the Mate 20 X 5G.

However, the Chinese company still provides 5G network infrastructure equipment to EE.

“We are very pleased to be one of the partners supporting EE with a new era of faster and more reliable mobile connectivity over 5G in the U.K.,” a Huawei spokesperson told AFP on Thursday.

Rival British mobile phone giant Vodafone will launch its own 5G services on July 3 in seven UK cities — but it has also paused the sale of the Huawei Mate 20 X 5G smartphone.

Vodafone does not use Huawei in its core UK network but uses a mixture of Ericsson and Huawei technology in its radio access network or masts, according to a company spokesman. He added that there are “multiple” layers of security between the masts and the core network.

Huawei faces pushback in some Western markets over fears that Beijing could spy on communications and gain access to critical infrastructure if allowed to develop foreign 5G networks.

The Chinese company flatly denies what it describes as “unsubstantiated claims” about being a security threat.

US internet titan Google has meanwhile started to cut ties between its Android operating system and Huawei, a move that affects hundreds of millions of smartphone users, after the U.S. government announced what amounts to a ban on selling or transferring technology to the company.

Earlier this week, Huawei asked a U.S. court to throw out US legislation that bars federal agencies from buying its products.

The U.S. moves against Huawei come as the Washington and Beijing are embroiled in a wider trade war.

 

 

Boris Johnson Has Star Quality, but Can He Run a Government?

He is loathed and feted in equal measure.

But no one gainsays his star quality,’ his disarming knack at prompting chuckles from foes for his foibles and, until recently, shambolic appearance as well as his witticisms.

Nor to be discounted is his deftness at connecting with ‘Middle England’ — with the tweed-wearing middle-class Conservative faithful in the rural shires of the country, who are incensed that Britain has not already left the European Union.

Boris Johnson, who unlike most other British politicians has international name-recognition, is the front-runner to succeed Theresa May as Britain’s Conservative leader, and prime minister — that is as far as the bookmakers and many party activists are concerned.

He has made no secret over the years about his ravenous hunger for the job, announcing precociously when a teenager at Britain’s storied private boarding school, Eton, that one day he would be prime minister. The onetime journalist and former mayor of London was furious, reportedly, when David Cameron, an Eton contemporary but three years his junior, acceded to the party leadership.

Cameron, who campaigned for Britain to remain in the European Union, resigned immediately after a slim majority of Britons voted to leave the bloc in the 2016 Brexit referendum. Johnson switched on the eve of the referendum campaign from being pro-EU to a Brexiter, an unabashed career-enhancing move, say his critics.

Crowded field

Johnson was seen as a shoo-in three years ago to replace Cameron. But he lost out to Theresa May, partly thanks to the defection of his Brexit ally Michael Gove, who withdrew as his campaign manager, stood against him, saying his friend and Oxford University contemporary was unfit for the highest office.

Gove, a brainy politician with greater ministerial experience than Johnson, is running again and is seen by some party insiders as the dark horse in the febrile contest to succeed May. The competition also features the current foreign minister Jeremy Hunt, who is running on his businessman credentials and positioning himself as a compromise candidate, and Dominic Raab, a former Brexit minister, who is trying to compete with Johnson as the man who can deliver Brexit.

With Gove, the current environment minister, in the race, the Conservative leadership contest, which will take nearly two months to conclude, has the whiff of fratricide about it.

“I want the job! I want the job! I want the job!” Johnson reportedly told one Conservative lawmaker last week as his opening gambit when pleading for the parliamentarian’s vote in the crowded leadership race featuring nearly a dozen aspiring contenders. Naked ambition, though, may not be sufficient for Johnson, a short-lived and gaffe-prone foreign minister.

The 54-year-old has under the supervision of his latest partner, a 30-year-old former Conservative party communications official, spruced up his appearance, trimming his trademark tousled hair and modernizing his suits. But a neater appearance and ambition cannot compensate for seriousness and ability, say his foes.

What the critics say

In a devastating column in The Sunday Times, Dominic Lawson, a former national newspaper editor who gave Johnson a job, describes him as “epically unreliable.”

He noted his star quality, describing how once when walking with him in Britain’s capital city “men of no obvious Tory persuasion [and certainly not of Johnson’s class and background] called out to him as if he were their favorite drinking companion.” People, he noted swarmed around him “as if he were a soap opera star.”

But he added: “He manifests chaotic jollity. The jollity is, as so often, the mask of a depressive character. But the chaos is genuine — and the last we need in a new prime minister.”

Lawson’s public dismissal of Johnson’s steadfastness reflect the criticism expressed by Conservative lawmakers. They argue Johnson, popularly known just as Boris,’ is too reckless and unpredictable to plot a course out of the Brexit mess the country — and the fractious Conservative party — has been mired in for nearly three years.

His foes maintain he might light up a room, attract crowds and has a startling ability to recover from grave missteps, but he is too tumultuous to occupy Downing Street — especially at a time Britain is facing its thorniest and potentially biggest policy challenge since the 1954 Suez crisis, which risked Britain’s important ties with the U.S..

Conservatives in crisis

Last week, in the elections for the European Parliament the Conservatives were trounced by Nigel Farage’s newly-formed Brexit Party, suffering their worst ever electoral setback, attracting just over nine percent of votes cast.

With Brexit overturning traditional two-party politics, some Conservatives fear their party is in an existential crisis and could easily split in two. “The future survival of the Conservative party is at risk,” according to onetime deputy prime minister Damian Green. “Too much political blood has been spilt,” he argued.

As the Conservative leadership race accelerates, and more rivals enter, Johnson’s supporters, many firm Brexiters, counter he remains the best candidate for the job — and the only one able to match the blustery Farage for campaigning nous.

“With Boris what you see it’s what you get and some people find it very attractive and other people have concerns,” said Jacob Rees-Mogg, lawmaker and Brexiter. “Boris is the real deal,” he told a British broadcaster.

While acknowledging his shortcomings, the editor of the Conservative-supporting Spectator magazine agrees.

“In an era when exasperated voters seek mould-breaking politicians, he is the best candidate to present the Conservatives as a force for change,” argued Fraser Nelson. “In fact, he might be the only candidates able to do so.”

Potential court action

His supporters say Johnson’s inventiveness is what his party needs. But his creativity has got him in trouble in the past: he was fired while a journalist at The Times for making up a quote. This week a private prosecution against him was unveiled for lying during the referendum campaign, a court action that might cloud his leadership bid.

One sobering fact has Johnson and his backers nervous. No initial frontrunner has won in eight Conservative leadership races since 1965. And the knives are out for him. While opinion polls suggest Johnson is the favorite among Conservative activists to be the next leader, he is deeply unpopular among his fellow party lawmakers.

Many of them disdain his unbridled opportunism, envy his showmanship and worry about his chaotic private life, which include serial relationships, children fathered out of wedlock, terminated pregnancies and a couple of divorces, one of which is being wrapped up now.

But for all of that Johnson is the key candidate — the one his rivals know has to be knocked out of the race quickly or he will only get stronger. His backers say Johnson has the Midas touch when it comes to lifting party morale.

“The bottom line is that the only person who can deliver Brexit and defeat Labour is Boris Johnson,” said former defense secretary Gavin Williamson. “He reaches out to a lot of people,” he added.

Unlike most of his rivals, Johnson is upbeat when describing what he sees as post-Brexit benefits for Britain.

“He has a very bold vision for the country and very much wants to see the opportunities that Brexit can present realized,” said Williamson. His optimism fires up the party faithful. He is also liberal when it comes to social policy — a clear electoral benefit for the Conservatives, who have struggled to shake off the tag that they are the “nasty party.”

The resistance to him among fellow Conservative lawmakers is a possible race-killer.

Conservative lawmakers hold a series of knockout votes to reduce the field to a pair of candidates to present to the broader party membership in a head-to-head runoff. Currently Jermey Hunt has more public endorsements from lawmakers than Johnson.

Росія видобула із родовищ у Криму понад 9 млрд кубометрів газу – «Нафтогаз»

Росія видобула із родовищ в анексованому нею Криму понад 9 мільярдів кубометрів газу, повідомила в коментарі проекту Радіо Свобода Крим.Реалії ТБ Світлана Нєжнова, генеральний директор компанії «Чорноморнафтогаз», яка належить НАК «Нафтогаз України».

«Росія досі видобуває газ. І на сьогоднішній день Росія нелегітимно з усіх родовищ, які належать Україні, вже видобула 9,2 млрд кубометрів. Коли я бачила наші бурові «Петро Годованець» і «Україна», на них зафарбували назви. Візуально бурові вишки в дуже поганому стані, в порівнянні з тим, як вони виглядали 2014 року. Росіяни не вкладають в родовища, в обладнання – все працює на виснаження», – сказала Нєжнова.

За даними «Нафтогазу», наразі Росія використовує надра дев’ятьох родовищ «Чорноморнафтогазу».

2014 року бурові установки, флот та інше майно української державної компанії «Чорноморнафтогаз» були захоплені під час анексії Криму Росією. Після цього НАК «Нафтогаз України» втратила контроль над цим кримським підприємством. Пізніше ДАТ «Чорноморнафтогаз» відтворили на материковій частині України.

17 жовтня 2016 року НАК «Нафтогаз України» і шість її дочірніх компаній ініціювали арбітражне провадження проти Росії з вимогою відшкодувати збитки, завдані захопленням активів групи в Криму. «Нафтогаз» ініціював виробництво відповідно до угоди між Кабміном України і урядом Росії про сприяння, здійснення та взаємний захист інвестицій.

У вересні 2017 року головний комерційний директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко оцінив суму поданого до суду позову більш ніж у $5 млрд, а з відсотками – близько $ 7 млрд.

2017 року компанія «Нафтогаз України» подала позов проти Росії з вимогою відшкодувати 5 млрд доларів збитків від втрати активів у результаті анексії Криму. З урахуванням відсотків ця сума становить 8 млрд доларів.

Суд при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі підтвердив, що Росія винна у втраті кримських активів НАК «Нафтогаз України».

За даними «Нафтогазу», у 2018 році обсяг споживання Україною природного газу склав 32,3 мільярда кубометрів. Із них 15,4 мільярда кубометрів спожило населення. Водночас обсяг видобутку газу в Україні державними й приватними компаніями у 2018 році досяг 21 мільярда кубометрів.

Norway Sees Progress in Venezuelan Peace Talks

The Norwegian government said Wednesday progress has been made in negotiations between representatives of Venezuelan President Nicolas Maduro and opposition leader Juan Guaido.

The Foreign Ministry said the two sides “have demonstrated their willingness to move forward” toward a negotiated solution to the Venezuelan crisis.

A second round of talks in recent weeks were held in the capital, Oslo, in an effort to find solutions to the political and economic crises that have gripped the country for months.

The Foreign Ministry did not provide more information about the talks but urged both sides to exercise “utmost caution in their comments” about the negotiating process.

The talks are held amid growing tension between Maduro and Guaido, the president of Venezuela’s National Assembly who declared himself president in January with the backing of the United States and about 50 other countries.

The declaration followed the May 2018 presidential elections which Guaido deems fraudulent.

The political crisis has been compounded by Venezuela’s worst economic crisis in recent memory, with food shortages and power outages common occurrences. The International Monetary Fund predicts inflation in the oil-rich country will reach 10 million percent this year.

Guaido agreed to talks in Norway after initially saying any dialogue should result in Maduro’s resignation and new elections.

Norway has a history of playing the role of facilitator in peace negotiations. The Scandinavian country hosted talks that led to the Israeli-Palestinian Oslo Accords in the 1990s and a deal reached in 2016 between the Colombian government and the Revolutionary Armed Forces of Colombia.

Top French Journalist Questioned by Intelligence Service

France’s domestic intelligence service on Wednesday questioned a journalist who broke the story of a scandal that shook President Emmanuel Macron, the latest in a growing number of reporters to be quizzed in a trend that has disturbed press freedom activists.

Ariane Chemin, who works for the daily Le Monde, said she was questioned by the General Directorate for Internal Security (DGSI) for some 45 minutes in the presence of her lawyer after being summoned last week.

“I explained that I only did my job as a journalist,” she told AFP after the meeting.

She added that she had insisted on her right to protect her sources while carrying out work in the public interest based on a law dating to 1881.

“They asked me many questions on the manner in which I checked my information, which was an indirect way of asking me about my sources,” Chemin said.

Le Monde’s managing director Louis Dreyfus was also questioned by the DGSI on Wednesday.

Chemin has written a series of articles over former presidential bodyguard Alexandre Benalla, who was fired last year after he was filmed roughing up a protester in one of the biggest scandals to shake Macron to date.

It was a July 18 article by Chemin that first reported that Benalla had beaten the May Day demonstrator while wearing a police helmet.

The summons stemmed in particular from articles about former air force officer Chokri Wakrim, the partner of Marie-Elodie Poitout, the ex-head of security at the prime minister’s office.

Poitout resigned her post after media revelations that she and Wakrim had welcomed Benalla to their home in July but insisted it had only been a social affair.

The Elysee has been accused of covering up the affair by failing to report Benalla to the authorities.

A Growing Pattern?

The secret service has already summoned seven reporters who published details over how French arms sold to Saudi Arabia and the United Arab Emirates were being used in Yemen’s civil war, sparking an outcry by press freedom activists.

The SNJ-CGT union called for a demonstration outside the headquarters of the DGSI on Wednesday “in support of those journalists summoned by the French state in violation of the law on press freedom.”

The association of Le Monde Reporters (SRM) said on their Twitter account that Chemin was simply “bringing to the attention of citizens information that was in the public interest and thus was only doing her job.”

But Justice Minister Nicole Belloubet told the French Senate on Wednesday that the summons should “in no way be seen as an attempt at intimidation or a threat”.

She said the summons for Chemin was issued as part of a preliminary enquiry carried out under the supervision of the Paris prosecutor following a complaint by a special forces member that his identity had been revealed by the paper.

Senior journalists from 37 French media outlets, including Agence France-Presse, Le Figaro daily, France 2 TV and Mediapart, signed a statement supporting the journalists who were questioned over the Yemen controversy, saying they were “just doing their jobs”.

Disclose has pressed ahead with its reporting on the issue, saying on Tuesday that a shipment of munitions for French Caesar cannons would be loaded at a Mediterranean port onto a Saudi ship.

Turkish-American NASA Scientist Released From Turkish Prison

Serkan Golge, a Turkish-American scientist imprisoned in Turkey for nearly three years, has been released.

Morgan Ortagus, a U.S. State Department spokeswoman, welcomed the decision but declined to discuss why he was released.

However, he told reporters Wednesday it was the “right thing to do.”

Golge was on a family visit in southern Turkey when he was arrested in the aftermath of a failed coup, which Turkey blames on U.S.-based cleric Fethullah Gulen.

Golge was convicted in February 2018 for membership in a terror group and sentenced to 7 1/2 years, subsequently reduced to five by the appeals court.

His wife Kubra Golge told The Associated Press that she spoke on the phone with him upon his release and that he was very happy.

Golge denies links to Gulen’s network.

На сайті Ради оприлюднений проект постанови про відставку Гройсмана

На сайті Верховної Ради оприлюднений проект постанови про відставку прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

Проект документа зареєстрований головою комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя, народним депутатом від «Блоку Петра Порошенка» Русланом Князевичем.

20 травня Гройсман заявив, що подає у відставку з посади прем’єр-міністра України. Це сталося після того, як новообраний президент Володимир Зеленський у своїй інавгураційній промові закликав уряд до відставки.

Питання про відставку Кабміну парламент планує розглянути 30 травня.